piątek, 2 października 2020

Focus on Culture - kultura i tradycje krajów anglojęzycznych

Kultura w uczeniu się języka obcego nie jest rozszerzalną piątą umiejętnością, doklejoną, można powiedzieć, do nauczania mówienia, słuchania, czytania i pisania. Jest zawsze w tle, od pierwszego dnia, gotowa zaniepokoić zdolnych uczniów, kiedy najmniej się tego spodziewają, unaoczniając niedoskonałości ich kompetencji komunikacyjnej tak długo pielęgnowanej, rzucając wyzwanie ich umiejętnościom w celu zrozumienia otaczającego ich świata (Kramsch 1993:1).

Znajomość kultury i tradycji innych krajów a także rozwijanie empatii i szacunku wobec nich jest bardzo ważnych aspektem również w nauczaniu języków obcych, ponieważ stopień opanowania powyższych umiejętności oprócz biegłości językowej wpływa na efektywność komunikacji w nauczanym języku obcym. Znajomość obyczajów, konwencji, systemów semantycznych a co za tym idzie ich świadomość w używaniu  języka obcego stanowi o jakości porozumiewania się.
Nastolatkowie często dostrzegają podobieństwa i różnice historyczne, kulturowe. ważna jest również dla nich umiejętność przekazania w języku angielskim swoich poglądów. Realizacja innowacji będzie miała również na celu ukazanie różnic i podobieństw historycznych i kulturowych, aby kształtować młode pokolenie wrażliwych na innych, tolerancyjnych ludzi. Jest bardzo ważnym elementem podczas realizacji międzynarodowego projektu wymiany grup uczniów "Matematyka oknem na świat" w ramach programu Erasmus+.


Zajęcia prowadzone w ramach realizacji innowacji będą mają na celu zapewnienie uczniom zdolnym mającym potrzebę poszerzania wiedzy dotyczącej krajów anglojęzycznych (w tym Zjednoczonego Królestwa) oraz kompetencji kluczowych wykraczających poza program nauczania szkoły podstawowej, warunków umożliwiających w innowacyjny oraz optymalny sposób pozyskanie informacji dotyczącej kultury, tradycji, historii, znanych postaci, popularnych sportów, miejsc, obiektów i itp. charakterystycznych dla ww. krajów anglojęzycznych. 

W tym roku szkolny uczęszczają uczniowie klas 6, którzy w bardzo ciekawych formach dzielą się wiedzą obejmującą tematykę zajęć (prezentacje, lapbooki, leporello) z innymi uczniami oraz zwiększają swoje szanse sukcesów w konkursach z języka angielskiego.


Autorem i realizatorem innowacji jest nauczyciel języka angielskiego Ewa Korzus.

Innowacyjne nauczanie języka angielskiego - “Learn To Move, Move To Learn – Ucz się, żeby podróżować, podróżuj, by się uczyć”

 Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest niezwykle ważna i przydatna we współczesnym świecie, a realizacja przez szkołę międzynarodowego projektu  wymiany grup uczniów "Matematyka oknem na świat" w ramach programu Erasmus +  jest jedną z inspiracji do wdrożenia innowacyjnych działań w szkole. Głównym celem innowacji jest wykorzystanie w procesie edukacyjnym innowacyjnych technik uczenia, wykorzystujących wielorakie inteligencje oraz metody aktywne (oparte na działaniu ucznia) w celu zapewnienia większej i lepszej jakości przyswajanej wiedzy oraz rozbudzenia zainteresowań. Chcemy dać każdemu uczniowi możliwość uczestniczenia w procesie dydaktycznym i wspomagać uczniów w dążeniu do sukcesu.  Przede wszystkim pragniemy, by nasi uczniowie już od najmłodszych lat używali języka angielskiego jako narzędzia komunikacji,  a także, by otwierali się na świat i ludzi z innych kultur.  

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie skuteczności uczenia się, 
  • motywowanie uczniów do działania, 
  • rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności ucznia oraz własnej, 
  • integracja wiedzy różnych przedmiotów, 
  • rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji w grupie klasowej oraz międzynarodowej, 
  • rozwijanie umiejętności organizowania pracy własnej i innych
  • uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego
  • doskonalenie kompetencji językowych

Założenia innowacji:

 W innowacji zaproponowane są określone metody aktywne, wykorzystujące wielorakie inteligencje dzieci.

Uczeń:

  • podejmuje wyzwania;
  • uczestniczy w projekcie;
  • komunikuje się z rówieśnikami z innych krajów w języku angielskim;
  • uczy się nowych rzeczy bez wysiłku;
  • rozwija logiczne myślenie;
  • odkrywa i docenia swoje mocne strony;
  • nabiera pewności siebie;
  • uczy się współpracy.

Innowacja wkomponowuje się w realizację zadań zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania, Statucie Szkoły, szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym.

Autorem i realizatorem innowacji jest nauczyciel języka angielskiego Anna Matusik.

poniedziałek, 21 września 2020

CLIL is fun - uczniowie klasy 3b rozpoczęli realizację innowacji

Po doświadczeniach związanych z udziałem w szkoleniu na Malcie "The Playground Classroom- Methodology at Primary Level", które odbywało się  w ramach programu Erasmus+, nauczyciel języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej Pani Elżbieta Grochowina rozpoczęła działania innowacyjne w klasie 3b. 

Działania zostały wprowadzone we wrześniu 2020 roku w formie innowacji CLIL is fun. Program  przeznaczony jest dla dzieci klasy III, które już zaczęły swoją fascynującą przygodę z językiem angielskim. Termin dwujęzyczność oznacza taką organizację procesu nauczania, w której język angielski staje się środkiem przekazu informacji, wiedzy i naturalnym sposobem komunikowania się. Program wykorzystuje model B w nauczaniu metodą CLIL co daje uczniom tzw. częściową immersję w języku drugim. W tym modelu język angielski jest używany na zajęciach jako środek komunikacji i interakcji w co najmniej 50% sytuacji komunikacyjnych, a w pozostałych sytuacjach - język ojczysty dzieci. Tematyka do realizacji na zajęciach dwujęzycznych łączy nauczanie języka angielskiego z edukacją społeczną, przyrodniczą, muzyczną czy też plastyczną. Program zakłada, że język angielski jest używany w wyżej wspomnianych dziedzinach, co wyzwala konkretne sytuacje komunikacyjne. Lekcje natomiast są prowadzone w formie swobodnych projektów, warsztatów, dyskusji, pracy grupowej i w parach.


poniedziałek, 1 czerwca 2020

Odwołanie zagranicznych wyjazdów nauczycieli na kursy językowe i specjalistyczne

Z uwagi na utrzymującą się sytuację epidemiologiczną został odwołany udział nauczycieli w kursach językowych oraz kursach specjalistycznych na Malcie, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. 




poniedziałek, 11 maja 2020

Odwołanie wizyty Job Shadowing w Hiszpanii

 W związku z trudną sytuacją w kraju i na świecie związaną z rozprzestrzenianiem się pandemii koronowirusa wizyta czterech nauczycieli w hiszpańskiej szkole, która miała odbyć się w dniach 25-29  maja 2020 roku, została odwołana. 



wtorek, 28 stycznia 2020

Kurs metodyczny na Malcie

W styczniu 2020 roku odbyła się pierwsza mobilność zagraniczna. W dwutygodniowym kursie “The Playground Classroom- Methodology at Primary Level”, który był przeznaczony dla nauczycieli języka angielskiego pracujących z młodszymi dziećmi uczestniczyła nauczycielka języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej. Kurs odbył się w szkole ETI na Malcie.

 

 

Pierwszy tydzień kursu dostarczył mnóstwo wiedzy m.in. o stylach uczenia się i inteligencjach wielorakich, używaniu komputera i internetu w pracy z dziećmi, pracy w grupach i uczeniu się od siebie wzajemnie, wykorzystywaniu opowiadań i historii w nauczaniu, zabawach i grach gramatycznych, wykorzystywaniu piosenek i muzyki, pomocy wizualnych i nauce czytania młodszych uczniów. zadania praktyczne pozwoliły ucząc się przez działanie. Był to bardzo wymagający i owocny  tydzień.

 




 

Zajęcia w drugim tygodniu dotyczyły m.in. pracy z nagraniami video, nauki pisania po angielsku dla najmłodszych, projektowania różnych pomocy, takich jak krzyżówki, quizy, dwujęzycznej metody nauczania CLIL, pracy projektowej, wykorzystywania dramy na zajęciach, uczenia poprzez gry i zabawy, a także radzenia sobie z różnicami między dziećmi w sposobach uczenia się. 

Tydzień był bardzo dynamiczny i efektywny. Sprzyjał dzieleniu się doświadczeniem. Był też okazją do poznania grupy przesympatycznych Litwinów i ich doświadczeń edukacyjnych. Obfitował w wiele praktycznych ćwiczeń oraz przykładów,  prowadzącej Josie, z własnego doświadczenia opieki nad chłopcem z zaburzeniami, dla którego jest rodziną zastępczą.

 





 


Mobilność pozwoliła również poznać i zwiedzić wyspę, w tym Mdinę - dawną stolicę Malty,  z wąskimi uliczkami, położoną na wzgórzu, skąd roztacza się szeroki widok na wyspę, obecną stolicę Malty - Valettę, która słynie z obrazu włoskiego malarza barokowego Caravaggia -“Ścięcie św. Jana Chrzciciela”, wioskę Popeye’a, która została zbudowana jako plan filmowy do filmu z lat 80. “Popeye”.







 

Malta jest pięknym krajem, a kurs, wniósł wiele do nauczycielskiego warsztatu pracy. Dużo wiedzy wyniesionej z niego planujemy  wykorzystać w pracy z dziećmi.