Kultura w uczeniu się języka obcego nie jest rozszerzalną piątą umiejętnością, doklejoną, można powiedzieć, do nauczania mówienia, słuchania, czytania i pisania. Jest zawsze w tle, od pierwszego dnia, gotowa zaniepokoić zdolnych uczniów, kiedy najmniej się tego spodziewają, unaoczniając niedoskonałości ich kompetencji komunikacyjnej tak długo pielęgnowanej, rzucając wyzwanie ich umiejętnościom w celu zrozumienia otaczającego ich świata (Kramsch 1993:1).
Znajomość kultury i tradycji innych krajów a także rozwijanie empatii i szacunku wobec nich jest bardzo ważnych aspektem również w nauczaniu języków obcych, ponieważ stopień opanowania powyższych umiejętności oprócz biegłości językowej wpływa na efektywność komunikacji w nauczanym języku obcym. Znajomość obyczajów, konwencji, systemów semantycznych a co za tym idzie ich świadomość w używaniu języka obcego stanowi o jakości porozumiewania się.
Nastolatkowie często dostrzegają podobieństwa i różnice historyczne, kulturowe. ważna jest również dla nich umiejętność przekazania w języku angielskim swoich poglądów. Realizacja innowacji będzie miała również na celu ukazanie różnic i podobieństw historycznych i kulturowych, aby kształtować młode pokolenie wrażliwych na innych, tolerancyjnych ludzi. Jest bardzo ważnym elementem podczas realizacji międzynarodowego projektu wymiany grup uczniów "Matematyka oknem na świat" w ramach programu Erasmus+.
Zajęcia prowadzone w ramach realizacji innowacji będą mają na celu zapewnienie uczniom zdolnym mającym potrzebę poszerzania wiedzy dotyczącej krajów anglojęzycznych (w tym Zjednoczonego Królestwa) oraz kompetencji kluczowych wykraczających poza program nauczania szkoły podstawowej, warunków umożliwiających w innowacyjny oraz optymalny sposób pozyskanie informacji dotyczącej kultury, tradycji, historii, znanych postaci, popularnych sportów, miejsc, obiektów i itp. charakterystycznych dla ww. krajów anglojęzycznych.
W tym roku szkolny uczęszczają uczniowie klas 6, którzy w bardzo ciekawych formach dzielą się wiedzą obejmującą tematykę zajęć (prezentacje, lapbooki, leporello) z innymi uczniami oraz zwiększają swoje szanse sukcesów w konkursach z języka angielskiego.
Autorem i realizatorem innowacji jest nauczyciel języka angielskiego Ewa Korzus.