piątek, 2 października 2020

Focus on Culture - kultura i tradycje krajów anglojęzycznych

Kultura w uczeniu się języka obcego nie jest rozszerzalną piątą umiejętnością, doklejoną, można powiedzieć, do nauczania mówienia, słuchania, czytania i pisania. Jest zawsze w tle, od pierwszego dnia, gotowa zaniepokoić zdolnych uczniów, kiedy najmniej się tego spodziewają, unaoczniając niedoskonałości ich kompetencji komunikacyjnej tak długo pielęgnowanej, rzucając wyzwanie ich umiejętnościom w celu zrozumienia otaczającego ich świata (Kramsch 1993:1).

Znajomość kultury i tradycji innych krajów a także rozwijanie empatii i szacunku wobec nich jest bardzo ważnych aspektem również w nauczaniu języków obcych, ponieważ stopień opanowania powyższych umiejętności oprócz biegłości językowej wpływa na efektywność komunikacji w nauczanym języku obcym. Znajomość obyczajów, konwencji, systemów semantycznych a co za tym idzie ich świadomość w używaniu  języka obcego stanowi o jakości porozumiewania się.
Nastolatkowie często dostrzegają podobieństwa i różnice historyczne, kulturowe. ważna jest również dla nich umiejętność przekazania w języku angielskim swoich poglądów. Realizacja innowacji będzie miała również na celu ukazanie różnic i podobieństw historycznych i kulturowych, aby kształtować młode pokolenie wrażliwych na innych, tolerancyjnych ludzi. Jest bardzo ważnym elementem podczas realizacji międzynarodowego projektu wymiany grup uczniów "Matematyka oknem na świat" w ramach programu Erasmus+.


Zajęcia prowadzone w ramach realizacji innowacji będą mają na celu zapewnienie uczniom zdolnym mającym potrzebę poszerzania wiedzy dotyczącej krajów anglojęzycznych (w tym Zjednoczonego Królestwa) oraz kompetencji kluczowych wykraczających poza program nauczania szkoły podstawowej, warunków umożliwiających w innowacyjny oraz optymalny sposób pozyskanie informacji dotyczącej kultury, tradycji, historii, znanych postaci, popularnych sportów, miejsc, obiektów i itp. charakterystycznych dla ww. krajów anglojęzycznych. 

W tym roku szkolny uczęszczają uczniowie klas 6, którzy w bardzo ciekawych formach dzielą się wiedzą obejmującą tematykę zajęć (prezentacje, lapbooki, leporello) z innymi uczniami oraz zwiększają swoje szanse sukcesów w konkursach z języka angielskiego.


Autorem i realizatorem innowacji jest nauczyciel języka angielskiego Ewa Korzus.

Innowacyjne nauczanie języka angielskiego - “Learn To Move, Move To Learn – Ucz się, żeby podróżować, podróżuj, by się uczyć”

 Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest niezwykle ważna i przydatna we współczesnym świecie, a realizacja przez szkołę międzynarodowego projektu  wymiany grup uczniów "Matematyka oknem na świat" w ramach programu Erasmus +  jest jedną z inspiracji do wdrożenia innowacyjnych działań w szkole. Głównym celem innowacji jest wykorzystanie w procesie edukacyjnym innowacyjnych technik uczenia, wykorzystujących wielorakie inteligencje oraz metody aktywne (oparte na działaniu ucznia) w celu zapewnienia większej i lepszej jakości przyswajanej wiedzy oraz rozbudzenia zainteresowań. Chcemy dać każdemu uczniowi możliwość uczestniczenia w procesie dydaktycznym i wspomagać uczniów w dążeniu do sukcesu.  Przede wszystkim pragniemy, by nasi uczniowie już od najmłodszych lat używali języka angielskiego jako narzędzia komunikacji,  a także, by otwierali się na świat i ludzi z innych kultur.  

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie skuteczności uczenia się, 
  • motywowanie uczniów do działania, 
  • rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności ucznia oraz własnej, 
  • integracja wiedzy różnych przedmiotów, 
  • rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji w grupie klasowej oraz międzynarodowej, 
  • rozwijanie umiejętności organizowania pracy własnej i innych
  • uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego
  • doskonalenie kompetencji językowych

Założenia innowacji:

 W innowacji zaproponowane są określone metody aktywne, wykorzystujące wielorakie inteligencje dzieci.

Uczeń:

  • podejmuje wyzwania;
  • uczestniczy w projekcie;
  • komunikuje się z rówieśnikami z innych krajów w języku angielskim;
  • uczy się nowych rzeczy bez wysiłku;
  • rozwija logiczne myślenie;
  • odkrywa i docenia swoje mocne strony;
  • nabiera pewności siebie;
  • uczy się współpracy.

Innowacja wkomponowuje się w realizację zadań zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania, Statucie Szkoły, szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym.

Autorem i realizatorem innowacji jest nauczyciel języka angielskiego Anna Matusik.