wtorek, 28 czerwca 2022

Projekt Liczba Pi

Wizyta job shadowing w Hiszpanii stała się inspiracją do realizacji projektów na lekcjach matematyki. Podczas jednych z zajęć uczniowie mieli okazję doświadczyć matematyki.  Dokonali pomiaru długości obwodu i średnicy okrągłych przedmiotów. Z otrzymanych wyników wyprowadzili liczbę Pi.
 Podczas realizacji projektu uczniowie musieli wykazać się dokładnością pomiarów oraz zasadami zaokrąglania liczb. Uczniowie wzajemnie sobie pomagali.






 

Lekcja otwarta języka angielskiego








 

Projekt Balladyna

             Młodzież z klas ósmych bardzo często uczestniczy w różnorodnych projektach z języka polskiego, ponieważ przedmiot ten, to nie tylko gramatyka, ortografia, zagadnienia językowe, ale też cała kultura, sztuka, powiązania z historią kraju i świata, to szacunek dla tradycji, współczesne zagadnienia społeczne… Lekcje języka ojczystego to doskonała okazja do wyrażania emocji w różny sposób. Jednym z takich sposobów jest właśnie metoda projektu, którą uczniowie bardzo cenią, bo mogą w inny sposób „wyrazić siebie”, mogą zaprezentować nowe umiejętności.

             Wizyta Job Shadowing w Hiszpanii w zaprzyjaźnionej szkole tylko utwierdziła nauczycieli w przekonaniu, że metoda projektu, to doskonałe narzędzie. Katalończycy duży nacisk kładą na wyrażanie emocji, rozmowy, prace grupowe. Hiszpańskie dzieci uczestniczą w zajęciach teatralnych. Polska młodzież z klasy ósmej natomiast spróbowała swych sił w projektowaniu plakatu do sztuki, którą poznała. Projekt zatytułowano „Na afiszu – „Balladyna” Juliusza Słowackiego”. Uczniowie wykonali kilkanaście prac, na których starali się umieścić symboliczne aspekty lektury w taki sposób, by zmusić odbiorcę do refleksji na tematy związane bezpośrednio z książką, a dotyczące  całego spektrum emocji, choćby żądzy władzy, ambicji, skomplikowanych relacji rodzinnych, miłości siostrzanej czy zdrady.

             Młodzież zaprezentowała swoje projekty na wystawie szkolnej pod tym samym tytułem. Zaangażowanie uczniów przyniosło wymierne efekty w postaci efektownych plakatów, których nie powstydziłby się sam mistrz w tej dziedzinie sztuki  – Andrzej Pągowski.










Kultura i szacunek tworzą twój dobry wizerunek

Zespoły klasowe nauczycieli uczestniczących w wizycie job shadowing intensywnie pracowały w grupach podczas spotkań z wychowawcą. Efektem ich wspólnej pracy były gazetki klasowe oraz plakaty o różnej tematyce. Klasowy plakat „Kultura i szacunek tworzą twój dobry wizerunek”  to efekt pracy zespołowej uczniów podczas, której uczniowie w małych grupkach zastanawiali się nad pozytywnymi zachowaniami, które obowiązują w różnych miejscach i sytuacjach. Efekty swojej pracy zaprezntowali w fomie plakatu, który przez kilka miesięcy wisiał na drzwiach klasy, aby przypominać o dobrych zasadach i wspólnych ustaleniach. 


Matematyczne komiksy

Codzienne lekcje matematyki, żmudne i trudne dla większości uczniów rachunki, od ponad roku zostają urozmaicane różnymi nowoczesnymi i innowacyjnymi metodami i formami pracy.  Tym razem  uczniowie klas 4-8 pod opieką nauczyciela matematyki Katarzyny Nawrot stanęli przed niecodziennym zadaniem utworzenia komiksu matematycznego. Z pozoru łatwe zadanie wymagało od uczniów nie tylko umiejętności artystycznych i kreatywności, ale również wiedzy i znajomości reguł matematycznych. Efektem pracy zespołowej są komiksy, które w atrakcyjny sposób przekazują wiedzę i uczą matematyki. 









Zjawy słowiańskie

Ciekawym doświadczeniem dla uczniów był udział w projekcie edukacyjnym "Zjawy słowiańskie". Zadaniem uczniów było jak najwierniejsze odtworzenie wizerunku zjaw słowiańskich oraz opracowanie plakatów tematycznych. Połączenie wszystkich elementów dało w efekcie niezapomnianą lekcję języka polskiego i ogromną porcję wiedzy, którą uczniowie przyswoili w doskonały sposób. Wdrożony projekt przez nauczyciela języka polskiego panią Małgorzatę Borowiecką zainspirowany był doświadczeniem podczas wizyty job shadowing w katalońskiej szkole. 









Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli Gminy Psary

6 czerwca 2022 roku odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dotyczące zastosowania ICT, kodowania i robotyki w edukacji.  W spotkaniu wzięli udział nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu gminy Psary.

W I części spotkania pani Anna Majka podzieliła się swoim doświadczeniem z kursu w Maladze. Przybliżyła uczestnikom narzędzia i środowiska do programowania i kodowania w szkole podstawowej. 

W II części spotkania pani Katarzyna Nawrot podzieliła się swoim doświadczeniem z kursu na Malcie oraz spostrzeżeniami po wdrożeniu innowacji. Uczestnikom spotkania zostały przedstawione wybrane narzędzia i programy, które z powodzeniem można wykorzystać do nauczania na każdym przedmiocie i każdym poziomie edukacji. Nauczyciele poznali m.in. w Canvę oraz LearningApps.

Podczas spotkania nauczyciele wymienili się cennymi wskazówkami i spostrzeżeniami dotyczącymi zastosowania poznanych rozwiązań w edukacji oraz idei programu Erasmus+.  










Opis doświadczeń z kursów zagranicznych oraz materiały dydaktyczne pozyskane podczas udziału w mobilności znajdują się na


 TwinSpace projektu 



blogu  Sunny Malta uczestnika szkolenia TEL na Malcie


 postach  naszego blogu:


TEL - popularne ikony, ich funkcje  i słownictwo komputerowe









piątek, 24 czerwca 2022

Lapbooki

Wizyta job shadowing w hiszpańskiej szkole była inspiracją do wprowadzenia w naszej szkole lapbooków. Zadanie wymagało od uczniów zebrania potrzebnych informacji oraz opracowania ich w atrakcyjnej formie. 

Uczniowie przygotowywali:

  • lapbooki dotyczące patrona szkoły Alfreda Szklarskiego i jego książki pt. „Tomek na wojennej ścieżce” 




  • lapbooki przedstawiające planety, które odwiedził tytułowy bohater książki Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę". Zadanie wymagało zebrania potrzebnych informacji oraz opracowania ich w atrakcyjnej formie. 


  • lapbooki dotyczące tytułów szlachecki i zwyczajów szlacheckich występujących w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza. 




Projekt "Mały Książę"

Katalońska szkoła ogromną wagę przykłada do integracji grupy oraz współpracy dzieci.  Uczniowie podczas zajęć wykonują zadania w parach lub grupach, dzięki czemu uczą się pomagać sobie podczas realizacji projektów, zadań lub codziennej zabawy. Współpraca w zespole przygotowuje uczniów do rozwiązywania złożonych problemów, a praca w grupach jest jedną z najpopularniejszych metod aktywizujących, która uczy młodzież wspólnej odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań, komunikacji, wyzwala kreatywność, włącza do pracy każdego ucznia


Po wizycie job shadowing oraz  trudnym okresie pandemii podczas, której zachowanie dystansu było nieodzownym elementem życia, zaczęliśmy coraz częściej powracać do pracy w grupach oraz częściej realizować projektu edukacyjne w naszej szkole z wykorzystaniem zaobserwawnych metod i form pracy.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie realizowali projekty związane z tematyką lektur. Pracując w małych grupach przygotowali planety, które odwiedził tytułowy bohater książki Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę". 

 







Dostrzeganie mocnych stron ucznia

Uczestnicy wizyty Job Shadowing zaobserwowali intensywne akcentowania mocnych stron ucznia praktycznie w każdym obszarze życia szkolnego. Koncentrując się na pozytywach nauczyciele wyzwalają u uczniów chęć bycia dobrym i wyróżnionym, kształtują  poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.

Po doświadczeniach w mobilnościach intensywniej stosowaliśmy pochwały w naszej placówce. Dostrzegając mocne strony uczniów nauczyciele chwali ich na forum klasy lub poprzez wpis do dziennika. Dostanie pochwały niezwykle motywuje uczniów do działania oraz właściwych zachowań. Uczniowie dążą do bycia zauważonym w pozytywnym świetle w różnych obszarach, począwszy od starannego prowadzenia zeszytów, poprzez aktywności i właściwe zachowania podczas lekcji. 

Uczniowie w klasach IV poznali historię dziewczynki, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Czwartoklasiści chętnie opowiadali o swoich mocnych stronach oraz o tym, jak można je rozwijać i jakie pozytywne następstwa mogą z tego wyniknąć. Dodatkowo poznali frazeologizmy związane z kropką, które mogą zagościć w ich codziennym języku.


Uczniowie z klas 4 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie przyłączyli się do inicjatywy "Międzynarodowy Dzień Plecaka" i przygotowali prezentacje, w których pochwalili się, tym co lubią robić w wolnym czasie, co ich relaksuje i sprawia im przyjemność. 
Młodzież z klas siódmych przygotowała ten sam temat w formie pracy pisemnej. Poznanie indywidualnych pasji uczniów to dobra okazja do poznania kogoś, kto ma podobne zainteresowania. Uczniowie w szkole często kolegują się w grupach 4-6 osobowych, dlatego warto poznać się w zupełnie inny sposób. Może okazać się, że osoba, z którą na co dzień nie rozmawiamy, ma takie same zainteresowania co my.
Swoje pasje zaprezentowali:
  • Zuzanna Zapora, uczennica klasy 4
  • Paulina Knapik, uczennica klasy 4
  • Marcel Sobolewski, uczeń klasy 7
  • Jakub Klusek, uczeń klasy 7